Baćkowice – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim, w gminie Baćkowice.
Baćkowice, zwane niegdyś Boczkowicami, wg legendy nazwę swoją otrzymały od licznych stad bocianów osiedlających się na tych terenach. W średniowieczu Baćkowice należały do biskupstwa włocławskiego. Za czasów Długosza w XV wieku wzniesiony został drewniany kościół parafialny p.w. św. Mikołaja. W okresie insurekcji kościuszkowskiej (1794) przez Baćkowice, przynależne do ziem opatowskich, przemaszerowały wojska polskie pod dowództwem gen. Grochowskiego. W czasie rozbiorów ziemie te znalazły się pod zaborem Austrii aż do roku 1809. W 1827 w Baćkowicach mieszkało 283 mieszkańców, znajdowało się 32 gospodarstwa, natomiast pod koniec XIX wieku (ok. 1880) liczba mieszkańców wzrosła nieznacznie do ok. 300 (35 gospodarstw).
Do roku 1918 szkoły w Baćkowicach nie było. Nauczaniem czytania i pisania niewielkich grup zajmował się organista lub pomocnik sekretarza gminnego. Władze powiatowe zgodziły się na wybudowanie szkoły kosztem rządowym. W 1918 roku przysłano do pracy jednego nauczyciela a w 1936 rozpoczęto budowę szkoły drewnianej (siedmioklasowej). W okresie okupacji budynek szkoły został zajęty przez władze niemieckie. W pierwszym roku po wojnie szkoła mieściła się w budynku banku. W 1950 roku powstała pierwsza drużyna harcerska, a w 1955 r. powstała drużyna harcerska im T. Kościuszki. W 1948 roku na starych fundamentach wybudowano szkołę drewnianą. Obecny budynek szkoły wybudowano w latach 1968-70.
Po wyzwoleniu ziem polskich po I wojnie światowej, od 1928 r. w Baćkowicach rozpoczęła działalność Kasa Stefczyka. 10 stycznia 1928 roku powstał Bank Spółdzielczy, którego założycielami byli: ksiądz Romuald Górski, Józef Kaczmarczyk i Stanisław Kwiatkowski. Od 1928 r. została uruchomiona Spółdzielnia Mleczarska, skąd słynne ongiś na cały kraj masło wędrowało głównie do Anglii.
Wybuch II wojny światowej, a wraz z tym przynależność Baćkowic do Generalnej Guberni Rzeszy Niemieckiej, uniemożliwił dalszy rozwój gospodarczy. W czasie wojny działały tu oddziały organizacji podziemnych takich jak: Bataliony Chłopskie i Armia Krajowa. Od lipca 1944 roku w wyniku działań wojsk radzieckich zostało spalonych i doszczętnie zniszczonych bardzo wiele osad a ludność w dużej mierze została wysiedlona m. in. do gminy Bogoria i Staszów.
Po wyzwoleniu ludność w większości wróciła na spustoszone i zaminowane tereny i rozpoczęła odbudowę. Od 6 marca 1945 r. organem wykonawczym władz administracyjnych stało się Starostwo Powiatowe w Opatowie, a teren obecnej gminy Baćkowice został podzielony na 3 Gromady: Modliborzyce, Piórków i Baćkowice (z siedzibą w budynku Banku Spółdzielczego). Baćkowice należały wtedy do woj. kieleckiego.
W roku 1948 została założona Biblioteka Gminna. W swoich zasobach posiadała 300 tomów księgozbioru. Pierwsza piekarnia w Baćkowicach powstała w 1959 roku, jej założycielem był Stanisław Chyc. W roku 1968 zaczęto budować nową piekarnię, którą ukończono w 1970 roku. Spółdzielnia Kółek Rolniczych powstała 1 lipca 1973 roku (zgodnie z uchwałą V Krajowego Zjazdu Delegatów Kółek Rolniczych) na bazie byłej filii POM w Baćkowicach, Międzykółkowej Bazy Maszynowej w Modliborzycach i Kółek Rolniczych w Baćkowicach i Piórkowie. Po reformie podziału terytorialnego w 1975 roku (po likwidacji powiatu opatowskiego) Baćkowice znalazły się w obszarze woj. tarnobrzeskiego. Kolejna reforma administracyjna kraju w 1999 roku ponownie przyczyniła się do zmian przynależności administracyjnej gminy Baćkowice. Jako jedna z ośmiu gmin stała się częścią terytorium powiatu opatowskiego wchodzącą w skład woj. świętokrzyskiego.