Krajowy webinar DOTACJE DLA ROLNICTWA
Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR – Pan Józefa Cepila zaprasza na spotkanie online pt. „Krajowy webinar DOTACJE DLA ROLNICTWA” które odbędzie się - 08 lipca 2020 godz. 12:00.
Pomysł szkolenia jest inicjatywą szerokiej współpracy ARiMR i Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju i Wsparcia Przedsiębiorstw. Projekt został objęty patronatem instytucji zarządzających: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz przez Wody Polskie i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Tematy, które zostały zaplanowane do przedstawienia na webinarium to przede wszystkim projekty inwestycyjne i premiowe:
- Modernizacja gospodarstw rolnych (OBSZAR D, NAWADNIANIE);
- Restrukturyzacja małych gospodarstw;
- Premie dla młodych rolników;
- Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej;
Poniżej znajduje się link aktywacyjny do szkolenia:
https://zoom.us/meeting/register/tJ0pduGtqTMvH9Jfq1BNIB_26qaGeOgb34bZ
Po naciśnięciu linku do szkolenia bądź skopiowaniu linka do dowolnej przeglądarki uczestnik zostanie przekierowany do szkolenia w aplikacji ZOOM, które będzie aktywne dopiero w dniu szkolenia.
Problem zakwaszania gleb.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Kielcach, prezentuje ulotkę opracowaną i udostępnioną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowa Stacją Chemiczno-Rolniczą pt.: ,,Rolnictwo dla środowiska środowisko dla rolnictwa’’. Ulotka przedstawia problem zakwaszenia gleb i jego skutki dla środowiska oraz przypomina o Ogólnopolskim programie regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie.
Pomoc suszowa dla utrzymujących stawy hodowlane.
Rolnicy, którzy w związku z wystąpieniem suszy lub powodzi w 2019 r. ponieśli straty w chowie lub hodowli ryb słodkowodnych, będą mogli ubiegać się w ARiMR o wsparcie. 1 lipca 2020 r. ruszy nabór wniosków. Można je będzie składać do 15 lipca 2020 r . w biurach powiatowych Agencji.
O pomoc może wystąpić producent rolny, który:
-
w 2019 r. prowadził chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych położonych na obszarze gmin, w których wystąpiła w 2019 r. susza lub powódź
w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich; -
posiada numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków
o przyznanie płatności (EP), lub weterynaryjny numer identyfikacyjny nadany przez powiatowego lekarza weterynarii; -
złożył do Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie sprawozdanie RRW-22 za rok 2017 oraz rok 2018, zawierające zestawienie dotyczące powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli.
Stawka pomocy wynosi 300 zł na 1 ha powierzchni gruntów pod stawami zarybionymi. Wysokość dofinansowania będzie ustalana jako iloczyn powierzchni gruntów pod stawami zarybionymi oraz stawki pomocy na 1 ha tej powierzchni. Przy czym wysokość pomocy dla jednego podatnika podatku rolnego nie może być większa niż równowartość w złotych 30 tys. euro.
Wsparcie będzie udzielane w ramach pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury.
Wnioski będą przyjmowały biura powiatowe ARiMR. Można je składać osobiście, o ile w danej placówce Agencji istnieje taka możliwość, lub dostarczyć je do specjalnych wrzutni, które ustawione są w jednostkach terenowych ARiMR. W tym drugim przypadku do wniosku należy dołączyć dane kontaktowe (adres e- mail bądź nr telefonu komórkowego), na które Agencja przekaże informację o przyjęciu wniosku. Dokumenty można też przekazać za pośrednictwem platformy ePUAP lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową.
Pytania dotyczące naboru wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla hodowców ryb należy kierować na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konkursy KRUS dla rolników.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje konkursy dla rolników: Rolniku, żyj świadomie i bezpiecznie oraz Bezpiecznie pracujesz - wypadku nie spowodujesz. Szczegóły w ponższym załączniku.
>>> Informacje o konkursach <<<
Poradniki dla rolników
opracowane w Głównym Inspektoracie Weterynarii dotyczące:
- prowadzenia uboju na użytek własny w gospodarstwie,
- prowadzenia „rzeźni rolniczej”.